SafePoint+ til god håndhygiejne.

SafePoint+ er en effektiv måde at sikre god håndhygiejne i større forsamlinger. Muligheden for at desinficere hænder sikkert og holde afstand til andre mennesker øger trygheden i det offentlige rum. SafePoint+ giver op til 2500 doseringer og sparer tid for personalet.

Hvordan vil verden se ud uden god håndhygiejne?

Hygiejne og renlighed er hjørnestenene i vores samfund. I løbet af 2020 og pandemien har vi oplevet, hvor meget god håndhygiejne har at sige for vores frihed og sikkerhed. En simpel håndhygiejneløsning er en vigtig faktor i at genskabe sikkerheden ved friheden til at bevæge sig og rejse i fremtiden.

Restauranter, supermarkeder, shoppingcentre og lufthavne..

… Er eksempler på steder, hvor mange mennesker rejser i løbet af en dag. Dette er også mødepunkter, hvor god håndhygiejne er vigtig. Selv en enkelt person, der forsømmer håndhygiejne, kan hurtigt sprede virussen til flere nærliggende mennesker. God håndhygiejne og sund hud fungerer sammen som den bedste beskyttelse mod smitsomme sygdomme. Derfor er det vigtigt at bruge en håndrensning, der har vist sig at være effektiv mod forskellige bakterier og vira, men som også er skånsom mod huden. Antibac® er dermatologisk testet ud over at opfylde europæiske standarder (EN-test).

SafePoint+ fordele:

  • Du vil være i stand til systematisk at kontrollere håndhygiejnen på din arbejdsplads.
  • Dispenseren forbliver på den placering du har valgt og klar til brug. Det tager ikke tid fra personalet at vedligeholde det.
  • Der er ikke behov for at røre ved dispenseren, den har den hurtigste smarte sensor, der doserer hånddesinfektionen.
  • Du kan holde en sikker afstand fra andre mennesker, og der er dannes ingen køer, da enheden kan tilgås fra begge sider.
  • Op til 2500 doseringer med en påfyldning (afhængigt af beholderstørrelse og standarddosis)

Vidste du for eksempel, at der er så mange bakterier under en ring på din finger, som der er indbyggere i Europa, eller at antallet af bakterier under en negl svarer til antallet af indbyggere på jorden?

Kiilto er en ansvarlig, nordisk virksomhed og en pioner inden for hygiejneindustrien. Vi har årtiers erfaring med desinfektionsmidler og hospitalshygiejne. Vores produkter er udviklet i Norden og er velegnede til forskellige brancher, såsom fødevareservice, sundhedspleje, fødevare- og teknologiindustri og professionel rengøring.

SafePoint + er en håndhygiejneløsning, der sparer tid, omkostninger for virksomheden og reducerer sikkerhedskritiske kontaktpunkter. Takket være dispenserens udformning spildes desinfektionsmidlet ikke på gulvet, da doseringen altid er korrekt. Én 5 liters dunk med hånddesinfektion svarer til ca. 2.500 anvendelser, hvilket igen svarer til ca. 10 halvliters flasker.

Du kan få flere oplysninger om SafePoint+ dispenseren ved at kontakte din lokale Kiilto repræsentant.

Christian Winther
Key Account Manager – Industry
christian.winther@kiilto.com
+45 6122 4125
Christina Lundholm Madsen
Project Manager
christina.madsen@kiilto.com
+45 6371 0928
Helle Bilsted
Marketing Manager
helle.bilsted@kiilto.com
+45 6371 0963
Klavs Brixler
Key Account Manager – Industry
klavs.brixler@kiilto.com
+45 4037 3107
Ninette Jensen
Sales & Marketing Manager
ninette.jensen@kiilto.com
+45 6371 0927
Rikke Larsen
Key Account Manager – Healthcare
rikke.larsen@kiilto.com
+45 4033 8969
Solvej Bukkehave
Customer Service
solvej.bukkehave@kiilto.com
+45 6371 0933
Susanne Pedersen
Customer Service
susanne.pedersen@kiilto.com
+45 6371 0922
Tina Hansen
Customer Service
tina.hansen@kiilto.com
+45 6371 0929
Susanne Schmidt
Key Account Manager – Healthcare
susanne.schmidt@kiilto.com
+45 6161 0389

Du kan også udfylde kontaktformularen, så kontakter vi dig.

Vil du vide mere om Kiiltos løsninger og produkter?

Indtast dine kontaktoplysninger, så kontakter en af vores medarbejdere dig.